.

Red Grandis
Eucalyptus Grandis

Eucalyptus Grandis to drzewo występuje pod nazwą handlową „Red Grandis” uprawiane na plantacjach posiadających certyfikat FSC Pure, co oznacza, że pochodzi z odpowiedzialnie zarządzanych lasów. Wielu wykonawców wybiera eukaliptus ze względu na jego wielość zastosowań, trwałość i odporność na grzyby. Jeśli szukasz opłacalnej alternatywy dla droższych gatunków twardego drewna, takich jak Meranti, Sapele, Okoume lub Dębu to Red Grandis powinien być idealny do Twojego następnego projektu obróbki drewna.

Red Grandis (Eucalyptus Grandis) - Co to za drzewo?

Zrównoważone
plantacje uprawne

Pozyskiwanie drewna

Wycinka drzew z plantacji o pow. 85 tys. hektarów (uprawnej ok. 45 tys. hektarów), jest równoważona na bieżąco przez ponowne zalesianie

Zarządzanie plantacją

Odpowiedzialne zarządzanie pomaga zidentyfikować dostępne zasoby i możliwości pod względem korzyści finansowych i długoterminowej stabilności plantacji

Selekcja drzew

Z około 1000 sadzonek na hektar, po 20 latach wykorzystuje się średnio 120 drzew. W pełnej dojrzałości pnie osiągają 40-45m wysokości i średnicę w dolnej części ok. 70-80cm

Transport

Proces dostarczania drewna z plantacji w Urugwaju, do klientów na całym świecie, obejmuje ok. 5 mln szt. rocznie

Od produkcji do sprzedaży

Red Grandis (Eucalyptus Grandis) to drewno uprawiane na plantacjach m.in. w Urugwaju. Plantacja naszego dostawcy została założona 1989 roku i liczy 85.000 hektarów, z czego uprawne jest ok. 45.000 hektarów. Użytkowa część plantacji stale się powiększa. 

Na 1 hektar przypada ok. 1000 sadzonek, z czego po ok. 20 latach uprawy, wykorzystuje się średnio 120 drzew. Wykorzystane drzewa zastępowane są na bieżąco nowymi sadzonkami, co zapewnia ciągłość upraw.

Dzięki regularnym zabiegom pielęgnacyjnym, oraz jednolitemu klimatowi, drewno posiada doskonałą strukturę, docenianą w budownictwie. W tym czasie (po ok. 20 latach) tylko co ósme drzewo, które uzyskało bardzo dobrą jakość wytrzymałościową, jest ścinane i przeznaczane do sprzedaży.

Na plantacji naszego dostawcy, produkcja sięga ok. 5 mln szt. drzew rocznie. Tyle z nich jest przeznaczonych do ścięcia i dalszej obróbki.

Kolejnym krokiem produkcji jest transport drewna do nowoczesnego tartaku, należącego do właścicieli plantacji, a który jest bezpośrednio połączony z plantacją. Wilgotne świeże drzewo jest składowane do obróbki i już w tartaku dzielone za pomocą punktów optymalizacji pod względem jakości i wykorzystania. Sortowanie jakościowe odbywa się automatycznie, jednak to wykwalifikowani pracownicy przeprowadzają końcową kontrolę, która kieruje pnie do dalszej obróbki zgodnie z ich późniejszym przeznaczeniem.

 

Wyselekcjonowane ręcznie pnie, są dokładnie mierzone przed wysłaniem do dalszego użytku.

Plantacja w Urugwaju posiada certyfikat FSC i przestrzega przepisów dotyczących zrównoważonej uprawy i pozyskiwania drzew. Zgodnie z FSC plantacje są dobrze zarządzane z uwzględnieniem ludzi, dzikiej przyrody i środowiska. Plantacja dodatkowo angażuje się w liczne lokalne projekty, zwłaszcza w zakresie szkolenia miejscowej ludności, a także w zakresie ochrony zdrowia.

 

Ważnym wyróżnikiem naszego dostawcy, jest przynależność do programu ”Forest Improvement” polegającego na udoskonaleniu leśnictwa, które obejmuje m.in właściwe przygotowanie gleby, nawożenie i zwalczanie chwastów.

 

Ponad 20-letni cykl wzrostu zapewnia bardzo dobrą wydajność kłód o dużej średnicy z brakiem wad naturalnych. Ze względu na lokalne warunki glebowe, klimatyczne oraz inwestycje w poprawę dróg, zbiory z plantacji można prowadzić przez cały rok. Wykorzystywanie nowoczesnych technologii podczas pielęgnacji i zbiorów drzew, zapewnia ciągłość dostaw wysokiej jakości kłód.

 

Deski są składowane i suszone w zaawansowanych technologicznie suszarniach o wysokim TEC, w których prędkość powietrza, temperatura i wilgotność są dokładnie kontrolowane. Po zakończeniu całego procesu proces obróbki, tarcica i/lub deski są pakowane i wysyłane do dystrybucji ogólnoświatowej.

RED GRANDIS - cechy

Jednolita struktura

W celu osiągnięcia wysokiej i powtarzalnej jakości drewna, konieczna jest wieloletnia intensywna pielęgnacja plantacji drzew. Od wysiewu (sadzonki) do osiągnięcia dojrzałości drzewo Red Grandis (Eucalyptus Grandis) potrzebuje około 20 lat. Drzewa są regularnie przycinane, a boczne pędy/gałęzie usuwane. Proces ten nazywa się okrzesywaniem, które zapewnia jednorodną strukturę pnia drzewa. Ma duży wpływ na dalsze użytkowanie i obróbkę drewna. Kolejnym aspektem wpływającym na cechy jakościowe drewna Red Grandis, są optymalne warunki klimatyczne. Całoroczny klimat subtropikalny umożliwia szybki i równomierny wzrost roślin, co zapewnia gęstość brutto drewna na poziomie 0,49–0,51 g/cm³.

Piomar Drewno - dlaczego warto nam zaufać?

Nasz dostawca (producent z Urugwaju) wie że drzewa są niezwykłym zasobem, którym należy odpowiedzialnie zarządzać, aby utrzymać równowagę między uprawą a produkcją

Uprawa drzew w Urugwaju

0 tys
Hektarów powierzchni
0 lat
Wzrostu drzewa
0 mln
Drzew rocznie

Red Grandis - produkcja

Jesteśmy bezpośrednim importerem drzewa Eucalyptus Grandis (nazwa robocza Red Grandis). Caly proces obróbki wykonujemy samodzielnie, co obniża koszty produkcji oraz skraca czas realizacji zleceń. Posiadamy własną suszarnię, precyzyjne maszyny produkcyjne Niemieckiej firmy Weinig oraz maszynę do produkcji pelletu (z wiór powstałych w procesie produkcji desek).

 

Red Grandis to drewno o twardości zbliżonej do Dębu, jednak znacznie bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Red Grandis charakteryzuje się bardzo małą (wręcz pomijalną) ilością sęków. Idealnie nadaje się do zastosowań w budownictwie.

 

Wszystkie produkty wykonujemy pod indywidualne zamówienie Klienta. 
Oferujemy Państwu m.in.:

Dlaczego my?

Red Grandis kupujemy bezpośrednio z plantacji w Urugwaju, świadczymy usługi związane z produkcją desek elewacyjnych i tarasowych, a także produkcję ekologicznego pelletu (z wiór powstałych w procesie produkcyjnym)